Welcome, visitor! [ Login

 

Denizli Manken Escort Nazan

  • Listed: 9 Haziran 2020 15:05

Description

Hipertiroidizm, tiroid bezini etkileyen bir durumdur ve tiroid hormonu tiroksin veya T4’ün aşırı üretimidir. Bazen “hiperaktif tiroid” olarak adlandırılan hipotiroidizm, tedavi edilmediği takdirde kalp ve göz problemleri, kırılgan kemikler, tirotoksik bir kriz, kırmızı ve şişmiş cilt gibi birçok komplikasyona yol açabilir.

Hipertiroidizm genellikle oral yoldan reçete ile tedavi edilir ve ameliyat gerektirmez, ancak tiroid ilacı ile ilgili sorunlar gibi bazı durumlarda tiroid bezinin kısmen veya tamamen çıkarılması tiroid bezi yapılabilir.

Hipertiroidi belirtileri

Hipertiroidizm sayısız semptomlara neden olabilir, çünkü vücudun metabolizmasını önemli ölçüde hızlandırır ve bu semptomların birçoğu diğer tıbbi durumları taklit edebileceği için teşhis edilmesi zor olabilir.

Islaklı insanlar da çok hafif veya hiç semptom göstermezler ve yüksek tansiyon veya beta-blokerleri tedavi etmek için kullanılan ilaçlar da dahil olmak üzere bazı ilaçlar hipertiroidizm semptomlarını maskeleyebilir. Hipertiroidizm ile ilişkili semptomlar şunları içerir:

• Açıklanamayan ve diyette değişiklik olmadan ve hatta daha büyük öğünlerde ortaya çıkan önemli kilo kaybı.

• Seviyesiz kalp atışı veya aritmi, çarpıntı veya çarpıntı ve hızlı kalp atışı veya taşikardi dahil kalp problemleri.

• İştahta belirgin artış.

• Uyku güçlüğü, yorgunluk veya kas güçsüzlüğü.

• Kadınlar adet döngüsünde bir değişiklik yaşayabilir.

• Yemekırı terleme.

• el ve parmakların titremesi – güzergahlar.

• Fert ayrıca şiddetli sinirlilik, sinirlilik veya kaygı ve hatta kaygı atakları yaşayabilir.

• Rüyaük ısı toleransı veya ısı hassasiyeti.

• Bağırsak hareketlerinde genellikle daha sık bağırsak hareketlerine neden olan değişiklikler.

• Tiroid bezinin veya “guatr” ın genişlemesi nedeniyle alt boyun bölgesinde şişme olabilir.

Hipertiroidizmin olası nedenleri

Hipertiroidizmin en yaygın nedenlerinden biri Grave hastalığı olarak bilinen bir durumdur. Grave hastalığı, tiroid hormonu tiroksinin aşırı üretimine neden olan bir otoimmün hastalıktır.

Hipertiroidizmin bir başka nedeni, tiroid bezindeki düğümlerden birinin çok fazla tiroksin hormonu üretmeye başlamasıdır, ancak bu durum Grave hastalığından daha az görülür.

Tiroid bezinin iltihaplanması olan tiroidit de hipertiroidizme neden olabilir ve viral bir enfeksiyonun bir sonucu olarak ortaya çıkabilir ve doğumdan sonraki birkaç ay içinde hamile kadınlarda da yaygındır.

Hipertiroidizmin en yaygın nedenlerinden biri olan ve tiroid bezine saldıran ve kademeli olarak yok olmasına neden olan bir otoimmün hastalık olan Hashimoto tiroiditi de dahil olmak üzere başka tiroidit türleri de vardır.

Hipertiroidinin durumu ilaçlar ile etkili bir şekilde tedavi edilebilir; Bununla birlikte, tedavi edilmezse, bu bozukluk ciddi sağlık komplikasyonlarına neden olabilir. Bu nedenle, bu durumla ilişkili herhangi bir belirti veya semptomunuz varsa, tıbbi muayene için doktorunuzdan randevu almanız önemlidir.

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply